"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gaz Görevi

Birkaç kişi dışında ayakta bekleşiyoruz.
Taburelerde yaşlılar değil, kapanlar oturuyor.
İnsanları kuyrukta bekletmektense sıra numarası verilmesi çok iyi. Araya kaynak yapılmasını da önlüyor üstelik. Sigara bağımlıları içinse ayrı bir nimet.
Bekleyenleri tanımıyorum ve tanımadığım insanlarla sohbet huyu edinemedim bir türlü. İçeride çakılı durmaktansa sokağa çıkarak kaldırımı adımlıyorum. Sırasıyla kardeşlerimi arıyorum.
Zamanı geçirmek gerekiyor.
Bekletecek işlerde bundan sonra yanıma kitap veya dergi alayım.
Satış yerine inişli çıkışlı Çankaya yollarında yürüyerek geldiğim için çok fazla dolaşamıyorum. Üstelik dönüşüm de tabanvayla olacak. Hiç yakınıcı değilim bundan. Yaşamdaki en güzel şeylerden biridir yürüyebilmek. Hele de önünü kesen bir duvar yoksa…
Sıra numarası kaynak yapılmasını önlüyor dedim ya az önce. Tekzibi çabuk yedim.
Orta yaşın üstünde bir kadın. İşini bitirdi. Fakat elinde bir numara daha var. Çift sıra numarası almış. Diyelim ki biri doğal gaz almak için, diğeri fatura ödemek için. İkisi de aynı gişede işlem sağlıyor.
Her doğruyu yamultmakta üstümüze yok. Düzgüne fırsat tanımıyoruz. Kuyruk olsaydı araya girilecekti, şimdi ise ayrı iki işlem için sıra numarası alınıp, hangisi önce gelirse onunla iş görülüyor.
Birine veriyor boşta kalan sıra fişini. Sözde iyilik yapıyor.
Ey benim adalet bilmez halkımın üyesi. Çift sıra fişi alarak haksızlık yaptığın yetmedi, bir de sırası geride olana vererek başkalarının önüne geçirdin.
Diğeri de mutlulukla yararlanıyor bu haksızlıktan. Gülücüğü ve teşekkürü esirgemiyor. Kimse de yadırgamıyor durumu.
Öyle böyle derken zaman eridi.
Bekleyen emekli başarıya ulaşırmış.
Bir saatin biraz fazlası geride kaldığında kartıma üç yüz liralık gaz yüklenmiş olarak satış görevlisinin karşısından çekiliyorum.
Aralarında gençler de bulunan bazıları, kendi sıra ışığı yanıp görevlinin yanına geldikten sonra ellerini çantasına daldırarak gaz kartı ve para aramak yerine, bu eylemi sıraları yaklaştığında gerçekleştirip gişeye hazır varsaydılar daha az beklenilebilirdi.
Bir iş daha başarmanın huzuruyla sokağa çıktığımda evden aranıyorum; pırasa ve havuç isteniyor. Akşamın ana yemeği şimdiden belli. Önemli değil; yemek ayırmayı bırakalı yıllar oldu.
Günün sözü: Emekli, vakti boş sayılan adam demektir…
İşim var mazeretine sarılmak güzel bir olanaktı. Geçti gitti. Dilerim, bu süreçte; acelecilikten, telâşlılıktan arınırım. Dilerim hayatı; yudum yudum tüketmeyi, adım adım bitirmeyi başarırım.

Latest posts by Erdal Noyan (see all)

Bu yazı yorumlara kapalı.