"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kültür Sanat’a Değiniler

Şair Erdem Bayazıt kabri başında anıldı
“Yedi Güzel Adam”dan biri olarak anılan Kahramanmaraşlı ünlü şair ve yazar Erdem Bayazıt, kabri başında anıldı.
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından Eyüpsultan Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde, şair için Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

“Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali”
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl ilki düzenlenecek festival aralık ayında gerçekleşecek.
Fethi Gemuhluoğlu’nun “İnsana dost olmak, fikre dost olmak, komşuya dost olmak, coğrafyaya dost olmak, tarihe dost olmak, kendi vücuduna dost olmak, görünene ve görünmeyene dost olmak” felsefesinden hareketle yola çıkan festival, “dostluk” kavramını farklı ve özgün bakış açılarıyla kısa film üzerinden ele alacak.

Maduro’dan ‘Diriliş Ertuğrul’ setine ziyaret
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, TRT’nin 65 ülkede seyredilen dizisi “Diriliş Ertuğrul”un Beykoz’daki setini ziyaret etti. Maduro, eşi Cilia Flores ve beraberindeki heyetle dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ ve yönetmeni Metin Günay’dan dizi ve set çalışmaları hakkında bilgi aldı.

“Güvercin Hırsızları” Saraybosna Film Festivali’nde
Osman Nail Doğan‘ın ilk uzun metraj filmi “Güvercin Hırsızları” dünya prömiyerini “24. Saraybosna Film Festivali’nde yapacak. Film, 10-17 Ağustos’ta gerçekleştirilecek festivalin, Asghar Farhadi’nin jüri başkanlığındaki “Ana Yarışma” kısmında yer alacak.

Suriyeli ressamlar şehitler için çizdi
Suriye Ulusal Akım Derneği, sığınmacı ressamların yaptığı ve Suriye’deki savaşı anlatan resimlerin yer aldığı, “Kardeşlik Sınır Tanımaz” isimli sergiyi Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluşturdu.Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli bir grup ressam, savaşı anlatan resimlerinden oluşan sergiden elde edecekleri geliri, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında şehit olanların ailelerine bağışlama kararı aldı.

15 Temmuz Roman Yarışması
15 Temmuz Roman Yarışması’nın finalinde, dereceye giren eser sahiplerine ödülleri verildi.
Bahçelievler Belediyesi’nin 15 Temmuz darbe girişimine karşı direniş ruhunu canlı tutmak ve darbe gecesi yaşananları gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla düzenlediği “Tarihin Şahitleri Yazılıyor” başlıklı roman yarışmasının ödül töreni, Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde yapıldı.

40 gönüllü genç, “Kafkas İslam Ordusu”nun izinden Bakü’ye gitti
Uluslararası Genç Derneği (UGED) ve Azerbaycan’dan Gençliğe Yardım Vakfı, Nuri Paşa komutasındaki “Kafkas İslam Ordusu”nun izinde bir yolculuk düzenledi. Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girişinin 100. yılında düzenlenen programda, 40 gönüllü genç, İstanbul’dan kalkan otobüsle Karadeniz hattı üzerinden Batum ve Tiflis, oradan da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye ulaştı.

Prof. Dr. Fuat Sezgin son yolculuğuna uğurlandı
İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında hayatını kaybetti. Prof. Dr. Fuat Sezgin, Fatih Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Gülhane parkında toprağa verildi.

Latest posts by Fatih Türkyılmaz (see all)

Bu yazı yorumlara kapalı.